Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dneska jsem si hodně svědomitě nabrousil tužku, kterou toto píšu, takže budu ostře chválit. Tady se hodí malé upozornění. Milé vybrané kapely, kdybyste měly dojem, že vám místo plácání po zádech dávám kopačky do hlavy, nemůžu za to já, ale ta ostře nabroušená tužka. Nic to nemění na tom, že jste mě ve svých žánrech v minulém roce zaujaly a mám pocit, že by se o vás mělo dozvědět více lidí.
INSISTENT – Suspect
Dva veteráni domácího extrému a dva vyvrhelové z trendy kinderdeathcore scény, která si odbyla největší vlnu před dvanácti lety. Z trosek této ztacené generace, vyznávající trička s barevnýma rozpiťourama, povstává kapela, která dnes na poli grindcore platí za největší objev posledních let. Signifikantní tu je riffová rubanice s kytaristou, který jednoznačně ví, co dělá. Bere plný náruče inspirace toho nejlepšího od death metalu po brutální hardcore. Druhou výraznou tváří je zpěvák, jenž před těmi dvanácti lety platil za největší kanál mezi pražskými kids, co nosili patky, mrkváče a mikiny CARNIFEX. Rytmika, která je dost sevřená a současně dynamická. Jen dvě skladby nad dvě minuty a visačka L’inphantile Collective. Co chtít v tomto žánru víc?
JOHN WOLFHOOKER - 313
Kdybychom byli o více jak deset let zpátky, tak řeknu, že tihle kluci dělají celkem moderní obdobu kytarové hudby. Domácí (myšleno moravsko-slovenská) scéna ale měla vždycky trochu skluz. Ale to snad tak moc nevadí, protože JOHN WOLFHOOKER jsou v tom, co dělají, fakt dobří. Snaha stavět nad metalcorem silné melodie vokálem a do toho i trochu djentovat a pohrávat si s technikou tvrdou hudbou se cení. Podobný most mezi metalcorem a popem se silnými zpěvy se podařilo postavit třeba britským EXIT TEN. Ačkoliv takový talent na silné melodie zde není, rozhodně tu je řemeslná i technická vyspělost jak po stránce dotaženosti nahrávky, instrumentace, tak také videoprezentace kapely. Spojení ambicí, vizuálu a hudební formy bez nadsázky snese srovnání s kapelami na západ od Aše. To vše dělá ze čtyřky, vedené bratrským tandemem Janečků, zajímavý artikl, který se rozhodně vyplatí sledovat a sluší se i dodat, že kdyby tuto formu měli kluci o dekádu dříve, mohli mít šanci promluvit i do světového dění.
END OF SCREAM – Sanctuary
Symfonický apendix českého metalového pískoviště už dvě dekády okupují stejná jména, a tak jsem před pár lety začal po očku sledovat, cože se to děje mezi hotelem Thermal a hradem Loket. Aktuální deska jen podrthuje fakt, že z karlovarské omladiny, která se začala formovat na hudebním táboře, by do budoucna mohlo něco být. Má to ale svá „ale“. Dělat hlubší a epičtější hudbu tu jednoznačně znamená zapomenout na metalová klišé. Talent tu totiž nechybí a byla by škoda, kdyby to skončilo u plácání po zádech od kámíků z karlovarské rockové mapy. Zkuste zapomenout na metal i djent, pusťte si třináct let staré album od YNDI HALDA a položte si otázku, zdali souhra kytar a smyčců nemá vypadat právě takhle. V případě kladné odpovědi je tu totiž velká šance, že to dotáhnete dál než na Chodovské městské slavnosti.
THE TRUTH IS OUT THERE - All Little Revolutions
Druhá řadovka jde stále dál po cestě novodobého metalového mainstreamu. Oproti všem ostatním u nás má ale tato parta takový náskok, že ji nikdo ani zdaleka nedokáže dýchat na záda. Hanzi nakládá s vokálem naprosto sebejistě a to samé lze říci i o stále častějších útocích elektronické armády samplů, která v TTIOT požírá kytarový zvuk. Nejde tu ale mluvit o něčem jako je experiment. Tady se neexperimentuje. Ze všeho je cítit záměr a cílevědomost. V nozdrách tu cítím smrad z TOOL, PORCUPINE TREE a pro mě bohužel i zástup kapel, které k mé nelibosti znásilnily sousloví „post-hardcore“.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.